Balili Masöz Temini ve Bali ile ilgili Bilgiler

Balili masöz temini konusunda edinmiş olduğumuz tecrübeleri siz işverenlerle paylaşarak çalışanlarınıza karşı bir bakış açısı oluşturmak konusunda yardımcı olmak istiyoruz.

Bali, Endonezya’ya bağlı küçük bir adadır. Endonezyanın batısında yer almaktadır. Batısında Java, doğuda ise Lombok adasının arasında kalır. Başkenti Denpasar’dır. Yaklaşık 4 milyon nüfusu olan balinin yüzde 94 lük kısmı Hinduist, geri kalanı müslümandır. Bali adası ayrıca Endonezyanın en turistik adasıdır. Senede iki kez çok büyük festivaller düzenlenmektedir. Balide her mevsimde küçüklü büyüklü bayram ve eğlencelere rastlamak mümkündür.

Balililer hinduist oldukları için genellikle Büyükbaş hayvan eti yemezler. Ençok tükettikleri besinler pirinç ve tavuk etidir. Yine balık ve benzeri besinler de çokça tüketilmektedir.

Bali adasında aileler 1. çocuklarına Wayan, 2. çocuklarına Made ya da Kadek 3. çocuklarna Komang ya da Nyoman, 4. çocuklarına ketut ismini koyarlar. Doğan çocuk kız ise ismin başına Ni eki getirilir. Bu ingilizcedeki Miss ve Mrs gibi bir kısaltma olarak düşünülebilir. Bu bilgiler ışığında gelen personellerin isimlerinin birbirine benzer olmasının nedeni anlaşılmış olmalıdır.

Balili masözler ülkemizdeki turistik tesislerde oldukça popülerdir. Balili Masözlerin nasıl yetiştikleri, neler yiyip içtiklerini bilip, kültürlerini az da olsa tanımak işverenlerin elemanlarından daha fazla faydalanmalarını sağlayacaktır. Bu noktada öncelikle balili masözlerinizin kırmızı et yemek konusunda sıkıntıları olduğunu bilmeniz önemli bir ayrıntıdır.

Çalışanların kültürüne saygı gösterilmesi, onların işletmenizi sahiplenmesini ve daha iyi çalışmalarını sağlayacaktır. Balililer genellikle ağırbaşlı, misafirperver ve güleryüzlüdürler. Sahip oldukları kültür bizim kültürümüze benzerlik göstermektedir.

Balili masöz maaşları genellikle 600 USD ile 700 USD arasındadır. Ayrıca masaj başı 1 USD – 3 USD arasında prim almaktadırlar. Balili masözler maaşlarının hemen hemen tamamını memleketlerine göndermektedirler. Bu nedenle maaşlarının anlaştıkları gibi dolar üzerinden ödenmesi çok önemlidir. Primlerinin düzgün hesaplanması, aldıkları bahşişlerin adaletli bir şekilde dağıtımı da yine çok büyük önem arz etmektedir.

Balili masöz sözleşmeleri 1 yıllıktır ve gidiş dönüş uçak bileti hakları bulunmaktadır. Çalışmasından memnun olunan personellerin izin uzatmaları yapılabilir. Ancak personellerin ülkelerine gidiş dönüş biletleri yine işveren tarafından tedarik edilmektedir.

Yabancı Personel konusunda fazla bilgi için uzmanlarımızla iletişime geçmeniz önerilmektedir.

Kaynaklar :

CSGB