Yabancı Mevsimlik İşçiler ve Çalışma İzni

Yabancı mevsimlik işçiler ve çalışma izinleri ile ilgili son düzenlemeler yazımızın konusunu içermektedir.

Çalışma İzni Hususları

2017 yılında dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik krizler, rus uçağının düşürülmesinden sonra ruslarla yaşanan krizin turizme olan etkilerinin atlatılabilmesi ve turizm sektörüne destek verebilmek amacı ile çalışma izni başvularında çeşitli kolaylıklar getirdi. Bunlar başlıca;

  • Otel çalışanları için sigorta primlerinin asgari ücret üzerinden yatırılabilmesi
  • 3 yıldız ve üzeri Turizm işletme / yatırım belgeli turistik tesislerin masaj terapistlerine çalışma izni alabilmeleri
  • Turistik tesislerin Spa merkezlerini kiralayan işletmelerin, kira kontratlarını ibraz etmeleri halinde yukardaki indirim ve iyileştirmelerden faydalanabilmeleri
  • Yine turistik işletmelerin Market, Deri, Kuyum vb gibi mağazalarını kiralayan işletmelerin en az 1 Türk vatandaşı istihdam etmeleri halinde iki taneye kadar yabancı personel istihdamında bulunabilmeleri vb

sıralanabilir.

Yabancı Mevsimlik İşçiler

Yabancıların ülkemizde çalışabilmeleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına  başvurulması ve belli kriterler ışığında yapılacak değerlenirmenin ardından uygun görülmesi halinde çalışma iznini alarak çalışmaları gerekmektedir. Çalışma izni ile ilgili gerekli belgeler, değerlendirme kriterleri gibi konularda uzmanlarımıza ulaşabilir ve merak ettikleriniz konularda yanıt alabilirsiniz.

Çalışma izinsiz çalışanlar kolluk kuvvetlerince yakalanmaları durumunda para cezasına çarptırılmakta ve sınırdışı edilmektedirler. Ayrıca işverenlere de çalıştırdıkları yabancı personel sayısı 6229 TL ( 2017 yılı) ile çarpılarak para cezası uygulanmaktadır.

Bu sene ilk kez karadeniz illerimizde ( Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin)  Gürcistan ve diğer üklelerden gelen fındık ve çay hasasında çalışacak  yabancı mevsimlik işciler için YUMI-net sistemi üzerinden çalışma izni muafiyeti başvurusu yapılabilmektedir.

Başvurular için yabancı şahısların pasaport bilgileri, eğer ülkemize sınır kapılarından kimlikleri ile giriş yapmışlarsa kimlikleri ve giriş yaparken sınır kapılarınca verilen giriş belgeleri gerekmektedir. Ön başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra sistemden alınacak formla birlikte Pasaport, kimlik belgesi ve varsa oturma izni fotokopileri ile bağlı bulunulan kaymamaklıklara başvurularak onaylatılacak ve kaymakamlıklardan muafiyet kapsamında olduklarını gösterir belgeleri mutlaka almaları gerekmektedir.

Bir takvim yılı için çalışma izni muafiyeti maksimum vize süresi olan  90 ( doksan ) gün veya oturma izni olan yabancılar için oturma izninin bitimine kadar verilebilmektedir. Çay ve fındık hasadında çalışacak yabancı mevsimlik işçiler için bu konunun dikkate alınması gereklidir.

Yabancı mevsimlik işçi çalıştıracak vatandaşlarımızın, çalışan işçilerin kimlik, pasaport fotokopilerini almaları, yaşanabilecek talihsiz olayların önüne geçilmesi konusunda ayrıca yardımcı olacaktır.

 

Çalışma izni muafiyeti ile ilgili daha kapsamlı bilgi almak için uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

 

Kaynaklar :

Çalışma Bakanlığı

Yumi-Net Sistemi